NAPI SEBÉSZET '98 | KÓDSZÁM: 624 |
DÖNTÉSEK - Vissza a PROGRAMOK-hoz
A pályázatok beküldési határideje: 1998. május 11-én lejárt
A pályázat célja: Az egynapos ellátásokhoz szükséges feltételek kialakításának elősegítése, a napi ellátásokkal összefüggő empirikus vizsgálatok és az ápolók továbbképzésének támogatása.
1. ÁPOLÓK TOVÁBBKÉPZÉSE
Pályázni lehetett: Az egynapos ellátások által érintett területeken az egynapos intézeti ellátásban közvetlenül résztvevő szakápolók számára ill. a kórházi ápolást kiváltó otthoni szakápolást végző szakápolók, valamint a háziorvosi gyakorlatban dolgozó körzeti ápolók számára összesen 80 órás (40 óra elmélet, 40 óra gyakorlat) továbbképzés szervezésének és lebonyolításának költségeire:
- előadók, gyakorlatvezetők, szervezők ösztöndíja;
- dologi költségek (a résztvevők étkezése és a vidéki hallgatók szállás- és útiköltsége, valamint képzési anyagok és a gyakorlatok végzéséhez szükséges ápolási eszközök költségei).
A továbbképzés egységes tanterve és az ehhez tartozó oktatási segédanyag az Egészségügyi Szakképző és Továbbképző Intézettől (ETI) igényelhető. (Cím: 1085 Bp., Horánszky u. 15. Tel: 266-5491).
Terembérre nem lehet pályázni.
Pályázhattak:
Az ápolók képzésével professzionális szinten foglalkozó intézmények (pl. egyetem, főiskola, szakközépiskola, stb.).A Budapesten, Borsod-Abaúj-Zemplén, Komárom-Esztergom, Szolnok, ill. Pest megyében dolgozó ápolók számára szervezett tanfolyamok előnyben részesültek.A pályázat követelményei:
Egy intézmény legfeljebb 3 tanfolyam szervezésére pályázhatott. Egy 25 fős tanfolyam költségvetése maximum 650 ezer forint lehetett. A tanfolyam résztvevőinek a megye, ill. régió különböző részeiből kell érkezzenek. A tanfolyam az ETI említett tantervén és segédanyagán alapuljon, záruljon az ETI által kiadott kérdéseket is tartalmazó tudásméréssel és ennek nyomán minősüljön az ETI által elfogadott továbbképzésnek.
A teljes keret: 5 millió Ft
2. HÁTTÉRVIZSGÁLATOK, ELEMZÉSEK
Pályázni lehetett:
- olyan empirikus vizsgálattal, amely bemutatja valamely napi ill. nappali kórházi ellátási forma folyamatát, megjelöli a minőség szempontjából kritikus pontokat, kialakítja az ezek figyelésére alkalmas indikátorok körét és ezeket nagyobb betegminta követésénél alkalmazza (lehet több kórház összehasonlító vizsgálata, egy intézmény teljes betegköre, stb.), az eredmények elemzésével általánosítható, a gyakorlatot formáló következtetésekhez jut el.
- olyan szociológiai vizsgálattal, amely feltárja vagy a lakosság, vagy bizonyos típusú betegségben szenvedők, vagy a különböző ellátási szinteken és formákban dolgozó orvosok, egészségügyi dolgozók tapasztalatait és attitűdjét a napi ill. nappali kórházi ellátási formákkal kapcsolatban.
Az általánosabb érvényű következtetéseket ígérő projektek előnyben részesültek.
Pályázhattak:
A napi ellátások témájában érdekelt intézmények orvosai és egészségügyi dolgozói, egészségügyi kérdésekben jártas szociológusok, klinikus-szociológus teamek.A pályázat követelményei:
A pályázónak vállalnia kellett, hogy amennyiben támogatásban részesül, munkájának eredményeit publikálja, és ingyenesen további felhasználásra felajánlja.A pályázati programnak az alábbiakat kellett tartalmazni:
- a vizsgálat jól körülhatárolt célkitűzése, kiinduló hipotézise,
- a minta pontos leírása (méret, rétegzés, mintavételi módszer),
- a vizsgálati módszer részletes leírása, amennyiben alkalmaznak kérdőívet, kérjük mellékeljék,
- a vizsgálat vezetőinek szakmai életrajza, a kérdezőbiztosok képzettsége, szakmai tapasztalatai,
- a tervezett prezentáció struktúrája, és várható eredményei.
Az elbírálás szempontjai: a célkitűzés relevanciája, a téma felvetésének és a módszer kialakításának szakszerűsége, az eredmény elérésének hatékonysága.
A teljes keret: 10 millió Ft (egy pályázó maximum 4-5 millió forint támogatást kaphat)