Vissza a programok felsorolásához
Beküldési határidő: folyamatos
A pályázatokat legalább két hónappal az
adott rendezvény időpontja előtt kell beadni.
Felhívjuk a pályázók figyelmét,
hogy feltétlenül
olvassák el a kérdőíven található angol nyelvű tájékoztatót!
A pályázat célja:
A Közép- és Kelet Európában lezajlott változásokat követően a térségben lehetővé és szükségessé vált, hogy az egyes országok között - átlépve a nyelvi és országhatárokat - meginduljon a valódi kommunikáció és együttműködés. Az East-East Program - a Kelet-Európában és Közép-Ázsiában kiépített Soros Alapítványok hálózatában rejlő lehetőségek kihasználásával - azt kívánja megvalósítani, hogy a régió népei közelebb kerüljenek egymáshoz, a társadalmi átalakulásokkal együttjáró nehézségeket együtt, egymás tapasztalatait is felhasználva próbálják megoldani. Az East-East Program - mintegy közvetítő mechanizmusként szolgálva - segítséget kíván nyújtani a különböző szakterületeken tevékenykedő intézeteknek, non-profit szervezeteknek, tudományos dolgozóknak, kutatóknak és szakembereknek abban, hogy az egyidejűleg több országot érintő, együttműködésen alapuló kapcsolatok kiépítésével gyakorlati megoldásokat kereshessenek a poszt-kommunista társadalmak előtt álló komplex problémákra.
East-East programok elindítására és támogatás megpályázására akkor van lehetőség, ha a Soros alapítványok hálózatán belül legalább két olyan ország érintett a programban, ahol Soros alapítvány működik*.
(* Albánia, Azerbajdzsán, Bosznia-Hercegovina, Bulgária, Cseh Köztársaság, Észtország, Grúzia, Horvátország, Jugoszlávia, Kazahsztán, Kirgiztán, Koszovó, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Macedónia, Magyarország, Moldova, Mongólia, Montenegro, Románia, Oroszország, Örményország, Szlovákia, Szlovénia, Tadzsikisztán, Ukrajna, Üzbegisztán)
A Magyarországról szervezett East-East programok (un. "hosting" programok) esetében tehát a Magyar Soros Alapítvány kezdeményezi a program elindítását azáltal, hogy pályázatot fogad el a magyarországi szervező intézménytől és továbbít döntésre az Open Society Institute Regionális East-East Programirodájának. Elfogadott "hosting" pályázat esetén a partner Soros alapítványok a saját országukban a résztvevők - amennyiben a szervező intézmény ezt nem meghívásos alapon intézi - kiválasztásában és anyagi támogatásában vesz részt. (Ez történik tehát abban az esetben, ha magyar résztvevői vannak egy külföldi Soros alapítvány által koordinált East-East rendezvénynek. Ekkor a Magyar Soros Alapítvány feladata a külföldre utazó meghívottak számára a megfelelő támogatások biztosítása szerződéskötési eljárás keretében.)
A pályázók köre: non-profit szervezetek, egyetemek, kutatóintézetek, ifjúsági szervezetek
Pályázatot nem fogadunk: magánszemélyektőlA pályázat követelményei és menete:
Pályázni kizárólag az e célra szolgáló, angol nyelvű űrlap letöltésével lehet, melyen a részletes pályázati követelmények megtalálhatók.Az angol nyelvű pályázatnak tartalmaznia kell az alábbiakat:
- a projekt rövid leírása (célja, várható eredmények, megvitatásra váró témák)
- kik a résztvevők, mely országokból érkeznek
- részletes költségvetés tervezet
- rendelkezésre álló, vagy megpályázott más támogatási források
Támogatás szempontjából előnyben részesülnek:
- azok a programok, amelyekben kis munkacsoportok együttműködéséről van szó (pl. szemináriumok, workshop-ok, kerekasztal- vagy munkacsoport megbeszélések, tapasztalatcserét célzó tanulmányutak, cserelátogatások), szemben a konferenciákkal, a nagyobb lélegzetű rendezvényekkel. Tapasztalataink szerint a kevesebb résztvevő együttműködésével megvalósuló programok inkább alkalmasak a gondolatok hatékony kicserélésére, a tapasztalatok átadására;
- a hosszabb távra, több alkalomra tervezett programok az egyszeri alkalommal megrendezendő eseményekkel szemben.
Az East-East Program az alábbi témakörökre helyezi a hangsúlyt a társadalmi fejlődés, átmenet és megújulás területén belül:
- a civil társadalom, civil szféra erősítése és sokszínűbbé tétele;
- jog és helyi önkormányzatok;
- a gazdasági reformfolyamatok hatásai, az átmenet gazdasági, társadalmi és politikai következményei;
- nemzetiségek, kisebbségek és emberi jogok;
- multikulturalitás, más kultúrák elfogadása, kulturális kölcsönhatások;
- közegészségügy - egészségmegőrzés, innovációk az egészségügy és szociális gondoskodás szférájában;
- környezetvédelem és ökológia, egyes ügyek érdekképviselete ("advocacy").
A program keretében nem pályázható támogatás:
- tudományos konferencián, képzésen vagy kutatásban való részvételhez
- világ-, nemzetközi vagy éves kongresszusokon való részvételhez
- egyéni kutatási projektekhez
- művészeti vagy kulturális események, előadások, fesztiválok, versenyek,
kiállítások költségeihez (erre ld. 413 kód "Cultural Link" programot)- nagyon speciális, kis részterületekre szervezett képzésekhez
- fordításhoz vagy kiadáshoz
Programvezető: Mankovits Adrienne email:mankovits@soros.hu